Offering you a complete choice of products which include ss clean room furniture in nepal, ss pass box, static pass box, dynamic pass box, cleanroom pass box and clean room static pass box.
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Cabinet |
| Cabinet Type | Storage Cabinet |
| Application | Hospital, Electronics, Food Industry, Biotech, Pharma, Laboratory |
| Door Type | Glass Door |
| Usage Area | Warehouse, Laboratory, Packaging Area, Production Area, Cleanroom |
| Height | 1800 mm |
| Material | SS316, SS304 |
| Width | 900 mm |
| Shelves | 4 Shelves |
| Cleanroom Class | Class 1000, Class 100 |
| Country of Origin | India |
| Brand | RARA |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Operation Type | Static |
| Outer Size | 600x600x600 mm |
| Material | stainless steel |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Size | 2 x 2 x 2 |
| Shape | Rectangular |
| Air Cleanliness | Class 100 |
| Filter Type | HEPA H14, HEPA+Pre Filter, HEPA H13, Pre Filter |
| Door Type | Single Door |
| Brand | rara |
| Voltage | 240 |
| Interlocking | Mechanical |
| Blower Type | Centrifugal |
| Power Supply | 415V AC Three Phase |
| Phase | single |
| View Glass | Single Glass |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Usage/Application | Laboratories |
| Shape | Square |
| Product Type | INDUSTRIAL |
| Brand | RARA PHARMATECH |
| Is It Lockable | UnLockable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Shape | Rectangular |
| Air Flow Direction | YES |
| Product Type | INDUSTRIAL |
| Brand | RARA PHARMATECH |
| Is It Lockable | UnLockable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Material | ss 304 |
| Usage/Application | Pharmaceutical Industry |
| Size | 2 x 2 x 2 feet |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | standrad |
| Brand | RARA |
| Voltage | 230/415 |
| Frequency | standrad |
| Weight | 25 kg Approx |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Working Size (LxWxH mm) | 400x400x400 mm |
| Interlock System | Mechanical |
| Application | Pharmaceutical Industry |
| Material | SS |
| Size | 3 x 3 x 3 feet |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Air Cleanliness | Class 100 |
| Outer Size | 450x450x450 mm |
| Material | SS 304 |
| Filter Type | Pre Filter, HEPA+Pre Filter, HEPA H14, HEPA H13 |
| Blower Type | Centrifugal |
| Air Flow | 1000 CFM |
| Power Supply | 415V AC Three Phase |
| Interlocking | Mechanical |
| View Glass | Single Glass |
| Inside Finish | Matt Finish |
| Country of Origin | Made In India |
| Brand | RARA |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Air Cleanliness | Class 100 |
| Outer Size | 600x600x750 mm |
| Material | SS 316 |
| Filter Type | HEPA+Pre Filter, HEPA H13, HEPA H14, Pre Filter |
| Blower Type | Backward Curved |
| Air Flow | 300 CFM |
| Power Supply | 230V AC Single Phase |
| Interlocking | Mechanical |
| View Glass | Single Glass |
₹ 25500 / Piece Get Latest Price
| Grade | SS304 |
| No. of buckets | 3 buckets |
| Bucket capacity | 25 L |
| No. of shelves | 1 shelf |
| Wheel dia | 75 mm |
| Finish | Matte |
| With mop wringer | No |
| Country of Origin | India |
| Application area | Pharma, Food plant, Hotel, Industrial, Hospital |
| Brand | RARA |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Grade | SS304 |
| No. of buckets | 3 buckets |
| Bucket capacity | 25 L |
| No. of shelves | 3 shelves |
| Wheel dia | 75 mm |
| Finish | Matte |
| With mop wringer | No |
| Application area | Pharma, Hospital, Industrial, Food plant, Hotel |
| Country of Origin | India |
| Brand | RARA |
Sagar Ranpura (Partner)
Rara Pharmatech And Surgicals
Shed No.98, Gajanand Industrial Estate, Ring Road, Hathijan
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India