Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer balms manufacturing plant, ointment and cream plant and ointment plant.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Batch Capacity | 2000 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Grade | SS316 |
| Plant Type | Automatic Ointment |
| Heating Mode | Electrical |
| Phase | Three Phase |
| Usage Area | Cream, Ointment, Gel |
| Finishing | Mirror Finish |
| Control Panel | PLC HMI |
| Warranty | 12 Months |
₹ 1000000 / Piece Get Latest Price
| Batch Capacity | 200 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material Grade | SS316 |
| Plant Type | Inline Ointment |
| Heating Mode | Steam |
| Phase | Three Phase |
| Usage Area | Gel, Cream, Ointment, Lotion, Cosmetic |
| Finishing | Matt Finish |
| Control Panel | Digital |
| Warranty | 12 Months |
| Brand | RARA |
| Country of Origin | Made In India |
Established in the year of 2019. We “Rara Pharmatech And Surgicals” are a leading Manufacturer and Exporter of a wide range of Ointment Vessel,Ointment Mixer,Laboratory Furniture, Stainless Steel Trolley, Laboratory Animal Cage etc.
We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Batch Capacity | 1500 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Grade | SS316L |
| Plant Type | Automatic Ointment |
| Heating Mode | Electrical |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | RARA |
Established in the year of 2019. We “Rara Pharmatech And Surgicals” are a leading Manufacturer and Exporter of a wide range of Ointment Vessel,Ointment Mixer,Laboratory Furniture, Stainless Steel Trolley, Laboratory Animal Cage etc.
We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
Sagar Ranpura (Partner)
Rara Pharmatech And Surgicals
Shed No.98, Gajanand Industrial Estate, Ring Road, Hathijan
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India