Leading Manufacturer of gels manufacturing plant, ointment cream manufacturing plant, ointment manufacturing plant, cream manufacturing plant, ointment manufacturing plant for the cosmetic industry and gel manufacturing plant from Ahmedabad.
Get Latest Price
| Batch Capacity | 300 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material Grade | SS316L |
| Plant Type | Automatic Ointment |
| Heating Mode | Steam |
| Phase | Single Phase |
| Finishing | Mirror Finish |
| Control Panel | PLC HMI |
| Warranty | 12 Months |
Get Latest Price
| Batch Capacity | 1000 kg |
| Automation Grade | Manual |
| Material Grade | SS304 |
| Plant Type | Batch Ointment |
| Heating Mode | Thermic Fluid |
| Phase | Single Phase |
| Usage Area | Ayurvedic, Personal Care, Pharma |
| Finishing | Mirror Finish |
| Control Panel | Digital |
| Warranty | 18 Months |
Established in the year of 2019. We “Rara Pharmatech And Surgicals” are a leading Manufacturer and Exporter of a wide range of Ointment Vessel,Ointment Mixer,Laboratory Furniture, Stainless Steel Trolley, Laboratory Animal Cage etc.
We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
Get Latest Price
| Batch Capacity | 1000 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material Grade | SS316L |
| Plant Type | Inline Ointment |
| Heating Mode | Electrical |
| Phase | Single Phase |
| Usage Area | Ayurvedic, Cosmetic, Pharma |
| Warranty | 18 Months |
₹ 1400000 / Piece Get Latest Price
| Batch Capacity | 5000 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Grade | SS316L |
| Plant Type | Automatic Ointment |
| Heating Mode | Electrical |
| Phase | Three Phase |
| Finishing | Mirror Finish |
| Control Panel | Digital |
| Warranty | 12 Months |
Get Latest Price
| Batch Capacity | 500 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material Grade | SS316 |
| Heating Mode | Electrical |
| Phase | Single Phase |
| Usage Area | Pharma, Cosmetic, Ayurvedic |
| Finishing | Mirror Finish |
| Control Panel | PLC HMI |
Get Latest Price
A Gel Manufacturing Plant is a specialized facility designed for producing gel-based products such as pharmaceuticals, cosmetics, and personal care items. It includes mixing vessels, homogenizers, storage tanks, and filling machines to ensure uniform consistency and quality. The plant operates under hygienic conditions with controlled temperature and automated processes for efficient, safe, and large-scale production.
Sagar Ranpura (Partner)
Rara Pharmatech And Surgicals
Shed No.98, Gajanand Industrial Estate, Ring Road, Hathijan
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India